Ciasto mocno kawowe

Dieta przeciwna naturze


- Dieta? Dieta e contro natura - za to jedno zdanie przewodnik "Toskania, Umbria i okolice. Przewodnik subiektywny" Anny Marii Goławskiej i Grzegorza Lindenberga (Nowy Świat) pozostanie w mojej bibliotece.
Jeśli wybierać się do Toskanii to tylko z tą książką w plecaku. Nie jest to jednak przewodnik turystyczny sensu stricte, ale niespiesznie napisana opowieść o fascynacji tym regionem Włoch. Autorzy jeżdżą tam dość często i za każdym razem odkrywają nowe kolory, smaki, miejsca, ludzi i koty. Z tą książką nie da biegać się od muzeum do muzeum, od jednej atrakcji historycznej do następnej. Toskania odsłania w niej swoje oblicze powoli: a to rzuconym od niechcenia cytowanym już zdaniem młodego Toskańczyka, że dieta przeciwna jest naturze, a to przypomnieniem o samotności turysty w czasie siesty.
Swoje wędrówki autorzy początkowo dokumentowali na fotografiach, które zamieścili w sieci. Nie spodziewali się, że dostaną setki maili z pytaniami od ludzi, którzy wybierali się do Włoch. Odpowiadali obszernie, nie szczędząc szczegółów, osobistych obserwacji i praktycznych porad. Z tych listów narodziło się pierwsze wydanie książki. Poprawione i uzupełnione jest wspaniałą lekturą nie tylko dla turystów planujących wyjazd, ale też dla tych, którzy chcą poczuć Toskanię, posmakować tamtejszych specjałów i nieśpiesznego, zgodnego z naturą życia jej mieszkańców.

Książkę wydało Wydawnictwo Nowy Świat.

Komentarze

Prześlij komentarz