Ciasto mocno kawowe

Babka bez tłuszczu


Czasem zdarza się, że tłuszcz staje się wrogiem jednego z domowników. I co taki biedak ma zrobić, gdy wszędzie pysznią się wspaniałe mazurki na kruchym, maślanym cieście, baby drożdżowe zarabiane z masłem, czy babki na oleju? Jest na to sposób - ciasto bez tłuszczu.
Nie takie straszne jak się wydaje, smakuje inaczej, ale nie jest złe. Oczywiście inni domownicy też mogą je jeść. Będzie z korzyścią dla ich linii, bo świąteczne obżarstwo nikomu nie służy. Warto więc odchudzić świąteczne przepisy, zastąpić niektóre składniki innymi lub zmniejszyć ich obkętości. Tu zamiast tłuszczu jest jogurt niskotłuszczowy, cukru też jest o połowę mniej. Ta babka to trochę eksperyment, ale smaczny.


Babka bez tłuszczu
1 i 1/2 szklanki mąki
1/3 szklanki cukru
1/2 szklanki mleka (chudego)
200 g niskotłuszczowego jogurtu naturalnego
3 jajka (niskocholesterolowe)
2 łyżki mąki ziemniaczanej
odrobina wanilii do smaku
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
Jajka ubijamy z cukrem w misce, dodajemy mleko, przesiane mąki, wanilię, proszek do pieczenia. Całość miksujemy na pienistą masę, dodajemy jogurt, mieszamy. Masę przelewamy do silikonowej formy do pieczenia (jak bez tłuszczu to wybieram foremkę, której nie trzeba natłuszczać). Pieczemy ok 50 minut w temperaturze 170 stopni. Przed wyjęciem z piekarnika sprawdzamy patyczkiem, czy ciasto się upiekło. Znakiem będzie suchy patyczek wyjęty z ciasta. 

Komentarze

Prześlij komentarz