Ciasto mocno kawowe

Kapusta z Klużu


Planowanie świąt, pieczenie adwentowych ciasteczek jest świetne, ale jeść też trzeba więc dziś proponuję wam szybką i łatwą do zrobienia kapustę po klużańsku. Gdzie ten Kluż? - zapytacie. A w Siedmiogrodzie, w Rumunii. Stamtąd pochodzi przepis na kapustę zapiekaną z mięsem i ryżem. Jak się domyślacie ta zapiekanka smakuje jak gołąbki i jest pyszna.


Kluż (od łacińskiego Castrum Clus - zamkniętego zamku) zwany dziś Klużem Napoką drugi człon swej nazwy zawdzięcza rumuńskim komunistom, którzy za wszelką cenę chcieli umniejszyć znaczenie Węgrów w tym mieście. Reżim Ceausescu bardzo lubił odnosić się do rzymskiej przeszłości i pochodzenia Rumunów od króla Decebala, ostatniego mitycznego władcy Daków, walczącego z Rzymianami. Napoka to nazwa rzymskiej kolonii, która miała znajdować się w miejscu dzisiejszego miasta. Nie udało się jednak komunistom wymazać węgierskiej historii, po obaleniu Ceausescu zaczęto kultywować wspólną rumuńsko-węgierską pamięć, choć nie jest to łatwy temat. Symbolem związku obu narodów jest odsłonięty w Klużu pomnik konny króla Macieja Korwina, który był królem Węgier, ale rezydował w Siedmiogrodzie. Dla niektórych Rumunów Maciej Korwin jest symbolem dominacji Węgrów nad Rumunami. W dodatku jedna z postaci na pomniku składa w hołdzie królowi mołdawski sztandar. To jest naprawdę trudny temat, obejmujący stulecia współistnienia większości i mniejszości, tarć i napięć między nimi, ale także wspólnych działań.


Kluż Napoka po węgiersku nazywany jest Kolosvarem. To piękne, duże miasto uniwersyteckie z ciekawymi zabytkami i wyjątkową atmosferą. Można tu spacerować po urokliwych uliczkach, przy których wzniesiono secesyjne i klasycystyczne kamienice, podziwiać Basztę Krawców - ostatni zachowany bastion z XV-wiecznych obwarowań miejskich, piękne parki, a także zajrzeć do nietypowych kościołów jak największy w tej części Europy jednonawowy gotycki kościół (dziś ewangelicki). Świątyń różnych wyznań w mieście nie brakuje - począwszy od  katolickiej Fary św. Michała przez synagogę w stylu mauretańskim i katedrę prawosławną.
Właśnie z tego miasta pochodzi przepis na kapustę zapiekana z mięsem i ryżem. Zajadają się nią zarówno Rumuni jak też Węgrzy. Danie nazywane Varza a la Cluj znajdziecie w niejednym restauracyjnym menu z tradycyjną kuchnią.

Kapusta z Klużu
500 gramów mięsa mielonego wieprzowego
150 gramów ryżu
150 ml passaty pomidorowej lub domowego przecieru z pomidorów
100 g  śmietany
2 cebule
750 gramów kapusty włoskiej
sól, pieprz
olej 
Ugotować ryż w osolonej wodzie, odsączyć i odstawić. Pokroić drobno cebulę i poddusić na oleju aż będzie miękka, dodać mielone mięso, przesmażyć wszystko, przyprawić pieprzem i solą. Z kapusty usunąć uszkodzone liście,  poszatkować ją, wyłożyć na durszlak i sparzyć wrzątkiem, by zmiękła. W naczyniu żaroodpornym układać warstwami kapustę, ryż i mięso aż do wyczerpania składników, tak by górną warstwę stanowiła kapusta. Całość zalewamy sosem pomidorowym, wkładamy do nagrzanego do 180 stopni Celsjusza piekarnika i pieczemy przez 30 minut. Po tym czasie smarujemy wierzch zapiekanki śmietaną i zapiekamy jeszcze przez 10 minut.
Wyjmujemy z piekarnika, podajemy ciepłe jako danie główne.


Komentarze