28 marca 2018

Zajączki wielkanocne


Z ciasta drożdżowego da się zrobić najbardziej wymyślne plecione bułeczki, chałki, warkocze i inne wypieki. Proponuję wam dziś bułeczki-zajączki. Nie trzeba być mistrzem robótek ręcznych, by je przygotować. Takie zajączki można włożyć do koszyczka ze święconką albo udekorować wiosenny, świąteczny stół.

Takie drobiazgi tworzą klimat świąt - jajeczko, baranek, palemka, rzeżucha, koszyczek, ładny obrus, świąteczna bułeczka i już czujemy się inaczej. Nie ukrywam, że czasami jednak mam dość tych wszystkich rytuałów: zapakowałabym walizkę i pojechała gdzieś daleko, gdzie obchodzi się inne święta... Tak, takie marzenie, które muszę kiedyś zrealizować. Bez siedzenie przy stole, bez żurku, białej kiełbasy i dzielenia się jajkiem. Wydaje mi się, że im człowiek starszy, tym bardziej świętuje ze względu na dzieci. Gdzieś tam podskórnie nie lubię świąt i tych przygotowań, które zajmują tak dużo czasu, a potem i tak nie mają znaczenia. Wczoraj przyglądałam się sąsiadce myjącej okna, wisiała na parapecie i wcale nie wyglądała na zadowoloną. Umęczone kobiety, które same sobie narzucają kierat i "bo tak musi być". Na szczęście Wielkanoc trwa krótko, a ja wychodzę z założenia, że należy robić tylko to, co jest potrzebne lub to, na co ma się ochotę.

Życzę Wam więc moi Czytelnicy radości z przygotowań i radości świętowania. Nie przesadzajcie z gotowaniem i sprzątaniem, tylko się cieszcie czym tam chcecie: mającą niebawem przyjść wiosną, zwycięstwem życia nad śmiercią, odwiedzinami Wielkanocnego Zajączka, Zmartwychwstaniem, wolnym czasem i wolnością. Każdemu według jego potrzeb! Wesołych Świąt!

Zapraszam do wypróbowania przepisu na bułeczki-zajączki, które nie są za słodkie. Nadają się do posmarowania masłem i do przegryzania przy jedzeniu sałatek i wędlin.

Zajączki wielkanocne
250 ml ciepłego mleka
25 gramów świeżych drożdży 
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka octu
100 ml oliwy
2 jajka
700 gramów mąki
1 łyżeczka soli
Do mleka dodajemy pokruszone drożdże i łyżeczkę cukru. Mieszamy aż się rozpuszczą, odstawiamy na 15 minut, by rozpoczęły pracę. Do dużej miski wkładamy składniki zgodnie z wymienioną powyżej kolejnością. Łączymy je i wyrabiamy ciasto ręcznie lub za pomocą robota. Odrywamy kawałki ciasta o wadze ok. 30 gramów. Formujemy z nich wałeczki, które zwijamy w ślimaczki - będą z nich korpusy naszych zajączków. Układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Następnie odrywamy kawałki ciasta o wadze 20 g nadajemy im kształt łezki i węższą część rozkrawamy nożem i rozdzielamy - będzie to głowa z uszami. Głowy układamy przy uformowanych ślimaczkach i doklejamy jeszcze małe kuleczki jako ogonki. W miejscu, gdzie zajączek ma mieć oczko wciskamy ziarenko pieprzu.
           
Uformowane zajączki przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 40 minut do wyrośnięcia. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza aż staną się złote.
Wesołych Świąt Wielkanocnych!


2 komentarze:

  1. Super wyglądają te zajączki. Szkoda, ze zobaczyłam ten przepis już po świętach... Zapraszam do mnie na fit serniczek :) https://amismakuje.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Drukuj przepis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...