Ciasto mocno kawowe

Sałatki z ogórków do słoików: z curry lub z oregano

 


Sezon na przetwory w pełni. Nie rzucam się jednak na przerabianie i pakowanie do słoików wszystkiego, czym obdarza mnie ogródek. Nauczona doświadczeniem z poprzednich lat wiem, które przetwory będą zalegać na piwnicznych półkach kurząc się i zajmując tak potrzebne miejsce. U mnie w rodzinie nie cieszą się powodzeniem słodkie przetwory - przygotowanie dżemów, marmolady i kompotów nie ma sensu. Nikt, absolutnie nikt, tego nie zje. Za to wszelkie kiszonki i octowe pikle znikają w mgnieniu oka. Ot, takie nasze smaki.

Wróciłam z wakacji i na grządce znalazłam sporo przerośniętych ogórków. Nadają się idealnie na mizerię, ale ile można jej zjeść? Dlatego przerobiłam je na dwa rodzaje sałatek na zimę. Zalewy octowe wzbogacone są o curry i o oregano. Do tej ostatniej użyłam oregano przywiezionego z Krety - to greckie pachnie intensywnie i jest małym greckim wspomnieniem w moich przetworach, ale możecie też użyć zwykłego oregano z torebki made in Poland.

Ogórki z obu przepisów nadają się na kanapki, ale można też jeść je jak zwykłą sałatkę do drugiego dania albo do kolacji. Niebawem zniosę je do piwnicznej spiżarni, ale póki co zabrałam kilka słoików do ogródka, by zrobić im zdjęcie z kwitnącym majerankiem z mojej grządki. W słoiku z prawej strony (z papryką) są ogórki z curry, a w tym obok - z oregano. Nie zamknęłam ogórków w fancy słoikach, ale w takich z odzysku, po innych, kupnych produktach np. po majonezie, ostrych papryczkach lub papryczkach faszerowanych fetą. Też zbieracie słoiki? Jeśli tak - to super, bo to prawdziwe zero waste i choć mały kroczek z ograniczaniu odpadów, by chronić naszą planetę.

Ogórki do słoików z curry

2 kg ogórków gruntowych (mogą być przerośnięte)

2 czerwone papryki

2 cebule

6 ząbków czosnku

300 ml octu 10%

1 i 1/2 szklanki cukru

2 płaskie łyżki soli

1 litr wody

1 i 1/2 łyżeczki curry

na każdy słoik

1/2 łyżeczki ziaren białej gorczycy

Ogórki myjemy i kroimy na plasterki, cebulę kroimy w piórka, czosnek w kostkę, paprykę czyścimy z gniazd nasiennych i kroimy w paski. Do słoików wsypujemy gorczycę i układamy warzywa. Przygotowujemy zalewę: do garnka wlewamy wodę i ocet, dodajemy sól, cukier i oregano. Zagotowujemy wszystko. Małą chochelką przelewamy do wypełnionych warzywami ogórków, zakręcamy i pasteryzujemy* przez ok. 3-4 minuty od zagotowania. Przy wyciąganiu słoików dokręcamy pokrywki i ustawiamy je do góry dnem na ściereczce rozłożonej na blacie i zostawiamy do ostygnięcia.

Ogórki do słoików z oregano

1 kg ogórków

1 i 1/2 łyżki soli

Zalewa:

1 i 1/2 szklanki octu 10%

ok. 20 łyżek oliwy z oliwek

2 szklanki cukru

2 szklanki wody

1 łyżka suszonego oregano

1 łyżka chili w proszku

Ogórki myjemy i kroimy wzdłuż na plasterki. Przekładamy do miski, zasypujemy solą, mieszamy, tak, by sól pokryła je równomiernie. Odstawiamy na godzinę. Po tym czasie odciskamy je z zalewy solnej i przekładamy do słoików. Przygotowujemy zalewę: do garnka wlewamy wodę i ocet, dodajemy cukier, oregano i chili. Zagotowujemy. Gorącą zalewą zalewamy słoiki. Pasteryzujemy* ok. 3 min. od zagotowania. Przy wyciąganiu słoików dokręcamy pokrywki i ustawiamy je do góry dnem na ściereczce rozłożonej na blacie i zostawiamy do ostygnięcia.

CO TO JEST PASTERYZOWANIE?

To metoda konserwowania pozwalająca, dzięki wysokiej temperaturze zatrzymać rozwój bakterii zatrzymując smak i wartości odżywcze pasteryzowanych produktów. Przetwory najlepiej pasteryzować w płaskim i szerokim garnku z pokrywką. Wkładamy do niego słoiki z przetworami, które mają być pasteryzowane, ustawiamy je w taki sposób, by nie dotykały się, zalewamy wodą do wysokości 3/4 słoików, podgrzewamy aż do zagotowania wody. Od tego momentu gotujemy pod przykryciem zgodnie z czasem wskazanym w przepisie. Wyciągamy słoiki, dokręcamy i odstawiamy do ostygnięcia dnem do góry. Jeśli ostygłe słoiki są nieszczelne - wylewa się z nich zalewa, to takie przetwory nie nadają się do przechowywania. Należy je włożyć do lodówki i zjeść w krótkim czasie.

Komentarze