Ciasto mocno kawowe

Gwiazdka z bułeczek do odrywania z serem Camembert - zimowy Comfort food

 


Jakie to dobre! Idealne, by zajadać się w zimowy, ciemny wieczór. Delikatne bułeczki upieczone w kształcie świątecznej gwiazdy z płynnym camembertem w środku i czosnkowo-pietruszkową glazurą. Hmmm... Co może być pyszniejszego? 

Ciasto na bułeczki to tradycyjne ciasto na ukraińskie pampuszki, podawane do barszczu. A my tu je podajemy do camemberta - odrywamy, maczamy i delektujemy się smakiem. Adwentowe oczekiwanie jest pyszne!

Gwiazdka z bułeczek do odrywania i maczania w serze Camembert

7 gramów suchych drożdży

230 ml ciepłej wody

1 łyżeczka cukru

400 gramów mąki

1 łyżka soli

1 rozbełtane jajko

1 ser camembert

5 ząbków czosnku

1/2 pęczka zielonej pietruszki

3 łyżki oliwy

Drożdże wymieszać z wodą, cukrem i 200 gramami mąki. Odstawić na pół godziny do wyrośnięcia. Dodać kolejne 200 gramów mąki i łyżkę soli. Zagnieść i wyrobić gładkie ciasto. Podzielić na 16 części (każda ok. 40 gramów, uformować kuleczki. Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia położyć Camembert, a wokół niego ułożyć osiem kulek, a potem kolejne osiem, by stworzyły gwiazdę. Odstawić znów do wyrośnięcia na pół godziny, żeby bułeczki się ze sobą połączyły. Po tym czasie posmarować roztrzepanym jajkiem. Piec ok. 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 220 stopni Celsjusza. Trzy łyżki oliwy wymieszać ze zmiażdżonymi ząbkami czosnku i posiekaną zieloną pietruszką. Posmarować tym jeszcze ciepłe bułeczki i od razu zjadać.

Komentarze