Smaki Chorwacji: Cedevita i Vegeta

Mumie - przekąski na Halloween


Niezależnie do tego, czy straszycie się w Halloween, czy nie, przekąski z serii horrorystycznej zawsze budzą zachwyt dzieci. Znikają też najszybciej z półmisków w czasie szkolnych zabaw. Przygodę ze strasznymi przekąskami zaczynaliśmy od paluchów czarownicy, ale nie lubię ich za bardzo, bo dość brzydko wyglądają. O wiele sympatyczniejsze i smaczniejsze są małe przekąski-mumie. Nie dość, że mają smak pizzy, to jeszcze zabawnie zerkają oczkami z pokrojonych oliwek.
Robiłam dwie wersje tych przekąsek: najpierw z typowego drożdżowego ciasta na pizzę i z ciasta francuskiego. Zdecydowanie lepiej mumie wychodzą z ciasta francuskiego. Można je w tej wersji przygotować w niecałe 10 minut. Tak, przyznaję używam gotowego ciasta w rulonie.
Ciasto drożdżowe było mojej produkcji, ale mumie zrobione z niego przypominały bułeczki, a nie egipskie zjawy w bandażach.
Nieodmiennie, co roku zaskakuje mnie amerykańska inwencja związana z Halloween - pomysły na ciasta, ciasteczka, przekąski, straszne przystawki, czy dymiące napoje robią na mnie wrażenie. O tej porze roku przeglądam blogi amerykańskich autorów i podziwiam oraz podpatruję i szukam inspiracji. Te mumie pojawiają się na wielu blogach za oceanem. Może nic oryginalnego, ale są urocze.


Mumie na Halloween
1 opakowanie ciasta francuskiego
ok. 20 plasterków salami
ok. 10 łyżek tartego sera mozzarella
sos pomidorowy lub doprawiona passata
Ciasto rozwijamy, dzielimy na 5 szerokich pasków, a te dzielimy na dwa. Każdy pasek ciasta kroimy w cienkie paski, zostawiając ok. 1/2 niepociętej. Powinno to wyglądać mniej więcej tak jak na technicznym zdjęciu zrobionym przeze mnie komórką: 
Na niepociętej części ciasta rozsmarowujemy sos pomidorowy, układamy plasterki salami, posypujemy serem. Z pocięte fragmenty zaplatamy wokół, po upieczeniu będą to bandaże mumii. Z jednego rulonu ciasta powinno wyjść ok. 10 mumii. Pieczemy je przez 15-20 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza.
Booo!

Do kolekcji halloweenowej  polecam jeszcze >>Mini pizze z pająkami<<


Komentarze